Malowanie elewacji domu nie musi być trudne. O czym trzeba pamiętać?

 

Chcesz odnowić wygląd domu? A może pomalować nowo wzniesiony budynek? Możesz zrobić to samodzielnie!

Czego potrzeba do malowania elewacji?

Pomalowanie ścian zewnętrznych domu będzie wymagało nie tylko farby, ale także dodatkowych produktów.

Najpopularniejszym rodzajem farby elewacyjnej jest farba akrylowa. Można też wykorzystać inne rodzaje farb, na przykład taką, która jest mniej podatna na zabrudzenia. Dodatkowo warto zastosować grunt do ścian.

Konieczne będzie również zaopatrzenie się w zestaw akcesoriów malarskich zależnie od wybranej metody nanoszenia farby.

Metody malowania ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne można malować kilkoma metodami. Najczęściej używane są rolki – wałki do malowania. Można również wykorzystać metodę natryskową, która jest szybsza. Do wykańczania detali stosuje się pędzle.

Wysoko położone ściany można malować z wykorzystaniem drabiny, rusztowania lub zastosować długi drążek.

Malowanie elewacji – krok po kroku

Pomalowanie ścian zewnętrznych nie jest trudne, ale warto pamiętać wtedy o kilku kolejnych etapach. Jak pomalować elewacje krok po kroku? – elewacyjnie.pl.

1. Sprawdź stan ścian – gdy chcesz pomalować ściany w starszym domu, skontroluj ich stan. Zwróć wtedy uwagę na pęknięcia, osypujący się tynk, naloty czy zawilgocenia.
2. Przygotuj podłoże – usuń łuszczące się farby, napraw usterki, a także wyczyść ściany z zabrudzeń, dzięki czemu nowa warstwa farby będzie dobrze przywierała do podłoża. Gdy ściany są w dobrym stanie, wyczyść elewację, na przykład szczotką, szpachelką. Można też zastosować myjkę ciśnieniową.
3. Zagruntuj ściany – gdy ściany są mało spoiste, pyliste albo wtedy, gdy chcesz zmienić kolor z ciemniejszego na jasny, zastosuj grunt do ścian.
4. Pomaluj elewację – zastosuj wybraną farbę oraz metodę malowania ścian. Niektóre farby wymagają ponownego malowania po określonym czasie.