JAK DBAĆ o LEŚNĄ BIŻUTERIĘ Z ŻYWICY?

Każda biżuteria zasługuje na to by o nią dbać, przechowywać w odpowiednim miejscu, warunkach oraz …. aby nosić ją nie tylko od święta.

Wyroby z żywicy są lekkie jak piórko. W nadawaniu im formy ogranicza tylko wyobraźnia.

Dostępny tutaj

Biżuteria z żywicy wymaga jednak trochę innego podejścia jak ta typowo jubilerska, a wynika to ze specyfiki powierzchni żywicy, która ulega zmatowieniu przy nieodpowiednim traktowaniu.

Może jednak zacznijmy od samego początku.

Czym jest żywica jubilerska?

Jest to syntetyczna mieszanka utwardzalna, która po przybraniu twardej postaci przypomina do złudzenia szkło, ale od szkła jest znacznie lżejsza no i nie idzie jej stłuc, co jest jej wielkim atutem. Ponadto i właśnie za to kocham ją najbardziej, można w niej zatopić w zasadzie…. wszystko.

Na rynku dostępnych jest kilka marek żywic oraz samych rodzajów, jak najpopularniejsza, epoksydowa.

Marka APPA odeszła jednak w tym roku od żywicy epoksydowej na rzecz specjalnie dobranej pod swoje potrzeby mieszanki, która jest nietoksyczna, zarówno w procesie obróbki jak i dla środowiska. Jaki to rodzaj żywicy – to niech pozostanie słodką tajemnicą branżową 😉

Żywica jest o tyle ciekawą materią, że potrafi przyjąć każdą, ale to naprawdę każdą formę, jaką tylko podsunie nam wyobraźnia.

Dodatkowo idealnie się ją wykańcza, szlifując i polerując, nadając jej niezwykłej gładkości i błysku.

Biżuteria APPA szlifowana jest i polerowana od początku do końca ręcznie, bez użycia jakichkolwiek aparatur.

Jak się zachowuje żywica w codziennym użytkowaniu?

Biżuteria z żywicy jest dość trwała, ale bardzo nie lubi wszelkiego rodzaju detergentów, perfum, mydła i oczywiście kontaktu z ostrymi przedmiotami, gdyż można ją porysować.

Kolczyki sztyfty, wkęty z mchem zatopionym w żywicy jubilerskiej

Powierzchnia żywiczna jest krystaliczna, dzięki czemu rośliny mogą mówić same za siebie.

Dostępne tutaj

Co można zrobić aby przedłużyć jej żywotność?

Najlepiej ściągaj biżuterię żywiczną przed każdym kontaktem z wodą (osobiście przyznaję się do grzeszków, czasami kąpię się w moich leśnych makramach… 😉 ), detergentami, mydłem.

Unikaj spryskiwania elementów z żywicy perfumami ( w ofercie APPY znajdziesz biżuterię do aromaterapii, ale pamiętaj aby nakrapiać zapachem wyłącznie elementy drewniane).

Nie zostawiaj biżuterii w wilgotnych miejscach, pomieszczeniach.

Nie zostawiaj biżuterii na stałą ekspozycję światła słonecznego, ponieważ utrwalone w niej rośliny utracą chlorofil, kolor i zblakną – to naturalny proces, jednak przy dbaniu o biżuterię, można ten proces znacznie wydłużyć.

Najlepiej przechowuj biżuterię w naturalnych woreczkach, które dołączane są do każdego egzemplarza.

Co jakiś czas pokryj powierzchnię żywiczną wazeliną lub delikatną pastą do zębów, następnie wypoleruj miękkim materiałem.

Sznurki poliestrowe, które wykorzystywane są do plecenia makramowych bransoletek oraz naszyjników są bardzo trwałe, jednak i one nie bardzo lubią kontakt z wodą, gdyż wiązania mogą się luzować, a kolor szybciej blaknąć.

Elementy ze stali nierdzewnej/chirurgicznej nie korodują, nie pokrywają się patyną, zatem teoretycznie nie wymagają szczególnej troski…. ale to w końcu nieodłączna część leśnej całości, zatem… dbajmy tak samo jak o resztę 😉

W kolekcjach zdarzają się egzemplarze ze srebra p.925

Leśny pierścionek ze srebra p.925

Leśny pierścień ze srebra w kształcie owalnym.

Dostępny tutaj

Jak dbać o srebro w połączeniu z żywicą jubilerską?

Srebro ma to do siebie, że nieużywane oraz wystawione na działanie powietrza, śniedzieje, pokrywa się patyną.

Zatem pamiętaj, aby przechowywać je w oryginalnych woreczkach, w których je dostajesz.

Srebro nie lubi towarzystwa, więc trzymaj pojedynczo egzemplarze.

Jeśli już biżuteria stanie się, Twoim zdaniem, nie do odratowania, “brzydka”, nie panikuj, to naprawdę da się uratować 😉

Przygotuj sobie wacik kosmetyczny lub patyczek, w zależności od powierzchni, którą chcesz wyczyścić, odrobinę wody w pojemniku i… delikatną pastę do zębów.

Pokryj srebro ( w tym samym momencie możesz śmiało pokryć pastą elementy żywiczne, taki tuning wyjdzie jej tylko na dobre – potraktuj to jak konserwację) pastą do zębów, pozostaw na około 5 minut, a następnie suchym wacikiem/patyczkiem, wyczyść, wypoleruj. Możesz całość delikatnie przetrzeć zwilżonym wacikiem, ale pamiętaj aby całość na końcu wytrzeć do sucha.

Dzięki temu Twoja leśna biżuteria ze srebra zachwycać będzie świeżością 🙂

To są metody sprawdzone przeze mnie, stosuję je w przypadku mojej, żywicznej biżuterii, prototypów, które najpierw testuję ja i bliskie mi kobiety.

Do dzisiaj posiadam leśną biżuterię z samych początków istnienia marki, jeszcze sprzed trzech lat i dzięki tym wszystkim, drobnym zabiegom, nadal cieszy moje oko.

Dziękuję Ci za uwagę, Mam nadzieję, że te wskazówki przydadzą Cię się, a także, że skusisz się na żywiczną biżuterię mojej marki.

Unikatowe, leśne egzemplarze znajdziesz tutaj https://appa.com.pl/sklep/

Jest ona magicznym mostem, dzięki któremu mogę podarować Ci swój leśny świat.

Dziękuję, do napisania.

Agnieszka

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *