Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to jest? Przyczyny i leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej diagnozowaną odmianą nietrzymania moczu, która bardzo często dotyka kobiet. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Dolegliwość określana jako wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na popuszczaniu moczu wtedy, gdy dochodzi do napięcia mięśni brzucha i pojawienia się ciśnienia w jamie brzusznej.

Za pojawienie się tej dolegliwości odpowiadają słabsze mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Podtrzymują one również cewkę moczową i wtedy, gdy są osłabione, mogą powodować niekontrolowany wypływ moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu bardzo często występuje jako nietrzymanie moczu w ciąży oraz po ciąży. Także większa liczba przypadków dotyczy kobiet po menopauzie, operacjach ginekologicznych. Również uważaj na infekcje układu moczowego, które zwiększają ryzyko dolegliwości.

Objawy w przebiegu wysiłkowego nietrzymania moczu

Charakterystyczne objawy wysiłkowego nietrzymania moczu to jego wypływ w momencie śmiania się, kichania czy kaszlu.

Gdy dolegliwość jest jednak bardziej zaawansowana, wtedy wypływ moczu może pojawić się również podczas wstawania, siadania, chodzenia.

Jak leczy się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Stosowane są różne metody leczenia tej dolegliwości, między innymi:

1. Ćwiczenia mięśni dna miednicy – niezawodne ćwiczenia Kegla pozwalają na zredukowanie dolegliwości i nawet jej całkowite pozbycie się w lżejszych przypadkach.
2. Leczenie farmakologiczne – leki wpływające na aktywność pęcherza moczowego, które zmniejszają dolegliwości.
3. Leczenie operacyjne – popularne są operacje z użyciem taśm wszczepianych przy cewce moczowej, które zapobiegają mimowolnemu wypływaniu moczu. Także stosowane są zabiegi innych typów, na przykład ze wstrzykiwaniem kolagenu.

Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, warto też stosować dyskretne wkładki urologiczne, które zatrzymują mocz i neutralizują zapachy, można je zakupić w sklepie medycznym chlonne24.pl.

Chlonne24.pl to sklep medyczny oferująca szeroki wybór pieluch dla dzieci i dorosłych, można u nich wykonać zlecenie na pieluchomajtki nfz. Pieluchy są dostępne w różnych rozmiarach. Możesz znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od wieku dziecka.